chaplets دارویی نگهداری شیمیایی وسیله نقلیه

chaplets: دارویی نگهداری شیمیایی وسیله نقلیه وسیله نقلیه دارو شرایط نگهداری بوی نامطبوع

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده است / ظریف

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با تاکید براینکه دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده و تلاش در این مسیر جهت هر قدرتی بیهوده هست، گفت: کشورهای منطقه باید جایگزی

دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده است / ظریف

ظریف: دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده است

عبارات مهم : امنیت

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با تاکید براینکه دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده و تلاش در این مسیر جهت هر قدرتی بیهوده هست، گفت: کشورهای منطقه باید جایگزین پذیرش سلطه خارجی و یا تلاش جهت سلطه بر همسایگان، به دنبال ایجاد منطقه ای نیرومند تر و با ثبات تر باشند.

به گزارش ایرنا، ظریف در مقاله ای با عنوان «سیاست خارجی آمریکا در بحران» نوشت: برنامه جامع اقدام یکسان (برجام) در مورد برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران بعد از توافقنامه همکاری تجاری در حوزه اقیانوس آرام و معاهده آب و هوایی پاریس، سومین توافق بین المللی است که دولت آمریکا از آن خارج شده است هست. این دولت با کارها خود همچنین بسیاری از توافقات دیگر مانند نفتا، نظام تجارت آزاد و بخش هایی از سیستم ملل متحد را به مخاطره انداخته و لطمه بزرگی به چندجانبه گرایی و دورنمای حل اختلافات از طرق دیپلماتیک زده است.

خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن یکجانبه و غیرقانونی تحریم های هسته ای در 18 اردیبهشت 1397 حتی علی رغم نظر مردم آمریکا، در واقع نقطه اوج بد عهدی ها و نقض مکرر این توافق از سوی دولت آمریکا بود، درحالی که آژانس بین المللی انرژی به عنوان تنها نهاد تخصصی ذیصلاح بین المللی به طور مکرر پایبندی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به تعهداتش وفق برجام را تائید کرده هست. تصمیم آمریکا با اعتراض جامعه بین المللی و حتی شرکای نزدیک این کشور همانند اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه و آلمان مواجه شد.

دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده است / ظریف

وزیرخارجه تازه آمریکا نیز در تاریخ 31 اردیبهشت 1397 در سخنانی بی اساس، توهین آمیز و مداخله گرانه، خواسته ها و تهدیداتی را در ارتباط با کشور عزیزمان ایران مطرح کرد که در تعارض آشکار با هنجارهای آشنا شده است بین المللی و در مغایرت کامل با حقوق بین الملل و واکنش‌ها متمدنانه است.

این صحبت قبل از هر چیز واکنشی انفعالی از جانب دولت آمریکا برابر مخالفت یکپارچه جامعه بین المللی با تلاش واشنگتن جهت نابودی برجام و انزوای ناشی از آن بود. پمپئو در این صحبت در واقع کوشید تا اقدام آمریکا به خروج از توافق چند جانبه برجام را توجیه و اذهان عمومی بین المللی را از این اقدام غیرقانونی و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد که متن آن به وسیله دولت آمریکا پیشنهاد و به اتفاق آرا تصویب شده است بود، منحرف کند. به خاص پیش شرط های 12 گانه مطرح شده است در این صحبت از آن جهت مضحک بود که آمریکا خود به خاطر تکروی و تلاش جهت تضعیف چندجانبه گرایی در انزوا قرار گرفته هست. بی علت نبود که این صحبت و صحبت مدیر جمهوری آمریکا با برخورد منفی و بی اعتنایی جامعه بین المللی حتی دوستان آمریکا مواجه شد و تنها معدودی از اقمار آمریکا در منطقه از آن حمایت کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با تاکید براینکه دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده و تلاش در این مسیر جهت هر قدرتی بیهوده هست، گفت: کشورهای منطقه باید جایگزی

تردید دارم که اگر وزیرخارجه آمریکا اندک اطلاعاتی در مورد تاریخ و فرهنگ کشور عزیزمان ایران و مبارزات تاریخی مردم کشور عزیزمان ایران جهت استقلال و آزادی داشت و می دانست که علی رغم بعضی از متحدین منطقه ای آمریکا، نظام سیاسی کشور عزیزمان ایران نظامی مبتنی بر یک انقلاب مردمی، خواست و اراده مردم هست، چنین سخنانی را بر زبان می راند. او باید دریابد که یکی از آرزوی بزرگ های بزرگ مردم کشور عزیزمان ایران آخر دادن به مداخلات بیگانگان در کشور عزیزمان ایران بوده است که طی 25 سال بعد از کودتای 1332 به اوج خود رسیده بود. او باید بداند که مردم کشور عزیزمان ایران در طول چهار دهه گذشته برابر تجاوزها و فشارهای گوناگون آمریکا، از جمله تلاش جهت کودتا و مداخله نظامی، حمایت از متجاوز در جنگ تحمیلی و اعمال تحریم های یک جانبه و تعمیم فراملی آنها و حتی سرنگونی یک هواپیمای مسافری ایرانی و …، سرافرازانه ایستاده اند. مردم کشور عزیزمان ایران هیچگاه این واقعیات را فراموش نمی کنند.

بزرگترین اعتبار نظام سیاسی ایران، مردم آزاده و صلح طلب آن هست؛ مردمی که ضمن پذیرش تعامل سازنده با دنیا بر اساس احترام متقابل، آماده مقاومت برابر زورگویی و زیاده خواهی و دفاع یک صدا و یکپارچه از استقلال و سربلندی خود هستند. تاریخ گواه است که مهاجمین به این سرزمین کهن و متمدن همگی همچون صدام و حامیانش به آینده ذلت باری دچار شدند و کشور عزیزمان ایران همچنان سربلند و سرافراز و امیدوار به آینده روشن خود به راهش ادامه داده است.

متأسفانه، در یک سال و نیم گذشته سیاست خارجی آمریکا – البته اگر سیاستی وجود داشته باشد – از جمله سیاست این کشور در قبال جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران مبتنی بر انگاره های بی پایه و اوهام بوده هست. ضمن رد اتهامات بی پایه و مستمر مدیر جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا، که مداخله آشکار در امور داخلی کشور عزیزمان ایران و ترساندن غیرقانونی یک عضو ملل متحد در مغایرت آشکار با تعهدات بین المللی آمریکا مطابق منشور ملل متحد، عهدنامه 1334 و بیانیه الجزایر 1359 هست، توجه سردمداران دولت ایالات متحده آمریکا را به بعضی جنبه های سیاست خارجی آن دولت که جهت تمامی جامعه جهانی خسارت بار هست، جلب می کنم:

دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده است / ظریف

1- واکنش‌ها و تصمیمات دفعتی و بی منطق مدیر جمهوری آمریکا و تلاش اطرافیان او جهت یافتن توجیهات و بهانه هایی جهت قانع کردن مخاطبان داخلی و خارجی متاسفانه به وجه بارز روند تصمیم گیری در واشنگتن طی 17 ماه گذشته تبدیل شده است هست. این گونه تصمیم گیری ها و توضیحات نسنجیده و عجولانه جهت توجیه آنها معمولا موجب تناقض گویی و کارها متضاد می شود. به عنوان مثال، آقای پمپئو یکبار در جلسه استماع کنگره – درحالی که هنوز مدیر شرکت سیا بود – در پاسخ به پرسش نمایندگان مؤکدا گفت: «ایران برجام را نقض نکرده است» ولی بعد از تصمیم مدیر جمهوری آمریکا به خروج از برجام، در صحبت 31 اردیبهشت، علی رغم گفته پیشین خود و نظرات تخصصی آژانس بین المللی انرژی هسته ای اظهارداشت که، «ایران برجام را نقض کرده است.»

2- اغراق نیست اگر گفته شود که ابعادی از سیاست خارجی آمریکا طی این مدت به حراج گذاشته شده است هست؛ یعنی چیزی بسیار فراتر از لابی گری معمول. به عنوان مثال، تاکنون هرگز سابقه نداشته که مدیر جمهوری آمریکا، کشوری را که در طول مبارزات انتخاباتی بارها ‘فناتیک و حامی تروریست’ خوانده بود، به عنوان مقصد نخستین سفر خارجی خود برگزیند و یا علنا ابعادی از سیاست خارجی آمریکا را مشروط و موکول به خرید سلاح و دیگر اقلام از سوی این یا آن کشور کند. حتی بعضی گزارش ها نشان می دهد که در مواردی منافع صرفا مادی و غالبا نامشروع مبنای عمل سیاست خارجی آمریکا قرار گرفته است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با تاکید براینکه دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده و تلاش در این مسیر جهت هر قدرتی بیهوده هست، گفت: کشورهای منطقه باید جایگزی

3- بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین المللی و تلاش جهت تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا هست. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای ‘نظم بین المللی مبتنی بر قانون’ مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی ‘وفا به عهد’ شروع کرد. خروج آمریکا از شماری از توافقات بین المللی و به مخاطره انداختن شماری دیگر از آنها و اقداماتی که علیه شرکت های بین المللی در دست انجام دارد، نمونه هایی از کارها مخربی است که تاکنون به وسیله آن دولت انجام شده است و متاسفانه دورنمای نظم بین المللی را تیره کرده هست. بدیهی است ادامه چنین سیاست هایی می تواند ثبات جامعه بین المللی را به خطر بیاندازد و دولت آمریکا را در اوضاع یک ‘یاغی بین المللی’ قرار دهد.

4- خیال پردازی و تکیه بر موهومات وجه دیگر سیاست خارجی دولت آمریکا هست. این گونه برخورد آمریکا در سیاست خارجی به خاص در ارتباط با منطقه غرب آسیا نمود داشته هست. کارها غیرقانونی و خطرناک آمریکا در مورد قدس شریف، حمایت چشم بسته از کارها سبعانه رژیم صهیونیستی در غزه و حمله هوایی و موشکی به مناطقی در سوریه از وجوه بارز چنین سیاست غیر اصولی است.

دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده است / ظریف

اظهارات 31 اردیبهشت آقای پمپئو اوج توهم مقامات دولت کنونی آمریکا در مورد منطقه ما هست. وزیر امور خارجه ایالات متحده در حالی جهت مذاکره و تفاهم با جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران شرط تعیین می کند که جامعه بین المللی نسبت به اصل امکان مذاکره و تفاهم با دولت کنونی ایالات متحده جهت هر موضوعی تردید جدی دارد.

دولتی که برجام را که نتیجه صدها ساعت مذاکره دوجانبه و چندجانبه با حضور عالی ترین مقامات ایالات متحده است و به وسیله شورای امنیت ملل متحد که آمریکا عضو دائم آن است در قطعنامه ای به پیشنهاد خود آن دولت و تصویب تمامی اعضای شورای امنیت به یک تعهد بین المللی طبق اصل 25 منشور ملل متحد تبدیل شده است است را زیرپا گذاشته، چگونه می تواند توقع داشته باشد که دوباره با آن دولت مذاکره شود؟ کارها و بیانات اخیر مدیر جمهوری آمریکا حتی بهانه مضحک مجاز بودن خروج از برجام به علت مذاکره و تفاهم به وسیله دولت قبلی آمریکا را هم باطل کرده و نشان داده که به فاصله چندساعت توافق شخص مدیر جمهوری را هم زیرپا می گذارد. اقدام مدیر جمهوری آمریکا جهت خروج از بیانیه اجلاس گروه هفت یک نمونه روشن از این روش رفتاری قانون گریز هست. بیانات مدیر جمهوری آمریکا در مصاحبه مطبوعاتی بلافاصله بعد از دیدار با رهبر کره شمالی نمونه دیگری از واکنش‌ها یک دولت خطرناک و غیرعقلانی هست. آیا وزیر امور خارجه آمریکا توقع دارد که جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران با دولتی مذاکره کند که مدیر آن دولت اعلام می کند «در صورتیکه شش ماه دیگر متوجه شوم که اشتباه کرده ام بهانه ای پیدا می کنم»؟ آیا چنین دولتی می تواند جهت کشور عزیزمان ایران شرط قرار دهد و جای شاکی و متشاکی را عوض کند؟ ایشان فراموش کرده که این دولت کنونی آمریکا است که باید نشان دهد حرف و امضایش اعتبار دارد و نه طرفی که که به تعهدات بین المللی و قول خود پایبند بوده هست. واقعیت این است که دولت های آمریکا در 7 دهه گذشته باید به خاطر بی اعتنایی به قوانین بین المللی و نقض فاحش توافقات دوجانبه و چندجانبه با کشور عزیزمان ایران پاسخگو باشند. فهرست کوتاهی از مطالبات به حق مردم و دولت کشور عزیزمان ایران از دولت ایالات متحده آمریکا می تواند حداقل مشمول بر موارد زیر باشد:

1- دولت آمریکا باید به استقلال و حق حاکمیت ملی کشور عزیزمان ایران احترام بگذارد و تضمین دهد بر اساس تعهدات این کشور در عهدنامه 1359 الجزایر به مداخلات خود در کشور عزیزمان ایران خاتمه خواهد داد.

2- دولت آمریکا باید ترساندن و استفاده از زور به عنوان یک ابزار سیاست خارجی علیه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و سایر کشورها را که با اصول آمره حقوق بین الملل و منشور ملل متحد در تضاد بوده و باعث خسارات فراوان به مردم جهان، منطقه ما و مردم آمریکا شده است هست، رسماً کنار بگذارد.

3- دولت آمریکا باید به مصونیت دولت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران که از اصول اساسی حقوق بین الملل بشمار می آید، احترام گذارد و ضمن الغای احکام خودسرانه و غیرقانونی صادره قبلی از به اجرا گذاردن آنها در آمریکا و سایر کشورها خودداری کند.

4- دولت آمریکا باید کارها غیرقانونی خود علیه مردم کشور عزیزمان ایران در طول دهه های گذشته مشمول بر موارد ذیل را پذیرفته، خسارات وارده به مردم کشور عزیزمان ایران را جبران کرده و به صورت قابل راستی آزمایی اطمینان دهد که از ادامه و تکرار آنها خودداری خواهد کرد:

• نقش در کودتای 28 مرداد 1332 که منجر به سقوط دولت مردمی و قانونی کشور عزیزمان ایران شد و خسارات و زیان های عظیمی به ملت کشور عزیزمان ایران بابت استمرار 25 ساله دولت خودکامه کودتایی وارد کرد.

• ضبط و مصادره غیر قانونی ده ها میلیارد دلار اموال و دارایی های ملت کشور عزیزمان ایران که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 در آمریکا مسدود شده است و یا در طول سالیان گذشته به بهانه های واهی به صورت غیرقانونی مصادره شده است است.

• تجاوز نظامی به خاک کشور عزیزمان ایران در سال 1359 و نقض صریح و آشکار حق حاکمیت و تمامیت ارضی ایران

• کمک های بیدریغ نظامی، تسلیحاتی و اطلاعاتی به دیکتاتور معدوم عراق (صدام) در جنگ تحمیلی 8 ساله علیه مردم ایران.

• نقش مستقیم در درد و زحمت سه دهه ای خیل عظیم ایرانیان مجروح شده است با سلاح های شیمیایی عراق که اجزاء آن از سوی آمریکا و متحدین غربیاش در اختیار صدام گذاشته شده است بود.

• ساقط کردن هواپیمای مسافربری کشور عزیزمان ایران به وسیله ناو وینسنز در تیرماه 1367 که به کشته شدن بیش از 290 مسافر و خدمه بیگناه غیرنظامی انجامید و اعطای مدال به فرمانده ناو.

• حملات مکرر به سکوهای نفتی کشور عزیزمان ایران در بهار سال 1367.

• تهمت ها و ناسزاگویی های مستمر و بی پایه به ملت شریف کشور عزیزمان ایران نظیر نام بردن از ملت کشور عزیزمان ایران به عنوان «ملت یاغی و مجرم» و «ملت تروریست» و عضو «محور شرارت».

• قراردادن غیرقانونی، نژادپرستانه و بی علت مسلمانان از جمله شهروندان کشور عزیزمان ایران در فهرست افرادی که ورودشان به آمریکا ممنوع هست. ایرانیان در زمره موفق ترین، فرهیخته ترین و قانونمندترین گروه مهاجر در آمریکا بوده و خدمات فراوانی به جامعه خود کرده اند و اکنون از دیدار اقوام خود، حتی مادر بزرگ ها و پدربزرگ های خود محرومند.

• پناه دادن به افراد مروج خشونت علیه کشور عزیزمان ایران در آمریکا و حمایت از گروه های تبهکار شبه نظامی و شرکت های تروریستی که بعضی از آنها سال ها در فهرست گروههای تروریستی دولت آمریکا قرار داشته و با تلاش لابی های جنگ افروزان و حقوق بگیران این شرکت ها – که بعضی از آنها امروز در زمره مسئولین تراز اول دولت کنونی آمریکا قرار دارند – از این فهرست خارج گردیده اند.

• کمک به شرکت اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (موساد) جهت کارها تروریستی که منجر به شهادت دانشمندان هسته ای کشور عزیزمان ایران شد.

• خرابکاری در برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران از طریق جنگ های سایبری.

• تلاش جهت جعل اسناد و اغوای جامعه بین المللی و ترویج بحران ساختگی.

5- دولت آمریکا باید سیاست های تجاوزکارانه تجاوز مستمر اقتصادی خود در 4 دهه گذشته علیه مردم کشور عزیزمان ایران را متوقف کرده، تحریم های ظالمانه و گسترده مستقیم و فرامرزی علیه کشور عزیزمان ایران را باطل کرده و صدها لایحه و فرمان اجرایی جهت مانع تراشی در مسیر طبیعی توسعه در کشور عزیزمان ایران که نقض صریح و آشکار حقوق بین الملل و معاهدات مورد نیاز الاجرا است و از سوی همگان محکوم گردیده است را فورا متوقف کرده و خسارات عظیم وارده بر ملت و اقتصاد کشور عزیزمان ایران را جبران کند.

6- دولت آمریکا باید فوراً بدعهدی ها و نقض صریح برجام که صدها میلیارد دلار خسارت مستقیم و غیرمستقیم ناشی از جلوگیری از تجارت با کشور عزیزمان ایران و سرمایه گذاری در کشور عزیزمان ایران وارد کرده است را متوقف کند، خسارات مردم کشور عزیزمان ایران را جبران نماید و به صورت قابل راستی آزمایی متعهد شود که بدون هیچ قید و شرط کلیه تعهدات خود در برجام را اجرا کرده و بر اساس مفاد برجام از هر اقدامی که مانع عادی شدن روابط اقتصادی با کشور عزیزمان ایران شود، خودداری خواهد کرد.

7- دولت آمریکا باید همه شهروندان ایرانی و غیر ایرانی که به علت اتهامات جعلی و ساختگی نقض تحریم های کشور عزیزمان ایران در آمریکا در زندان به سر می برند و یا با فشارهای غیرقانونی دولت آمریکا به وسیله سایر دولت ها جهت استرداد به آمریکا دستگیر شده است و تحت سخت ترین شرایط در بازداشت غیرقانونی به سر می برند، فوراً آزاد کرده، خسارت های وارده به آنها – مشمول بر بانوی باردار، افراد سالخورده و بیمار که حتی بعضی از آنها در زندان جانشان را از دست داده اند – و خانواده هایشان را جبران کند.

8- دولت آمریکا باید عواقب لشکر کشی تجاوزکارانه و مداخله جویانه به منطقه از جمله عراق، افغانستان و نیز خلیج فارس را پذیرفته، نیروهای خود را از منطقه خارج کرده و به مداخله در امور منطقه خاتمه دهد.

9- دولت آمریکا باید به سیاست ها و اقداماتی که به ایجاد گروه تروریستی و ضد انسانی داعش و سایر گروه های افراطی منجر شد، آخر داده و متحدین منطقه ای خود را وادار کند که حمایت های مالی، تسلیحاتی و سیاسی از گروه های افراطی در منطقه و دنیا را به صورت قابل راستی آزمایی متوقف کنند.

10- دولت آمریکا باید از تامین سلاح جهت طرف متجاوز در یمن و همکاری در حملات مکرر به مردم مظلوم یمن و قتل و کشتار هزاران نفر و تخریب کشور دست بردارد و متحدان خود را وادار به آخر تجاوز علیه مردم یمن و جبران خسارات وارده کند.

11- دولت آمریکا باید با احترام به حقوق و قوانین بین المللی، حمایت بیحد و مرز خود از رژیم صهیونیستی را متوقف کرده، سیاست آپارتاید و نقض مداوم حقوق بشر به وسیله آن رژیم را محکوم کرده و از حقوق مردم فلسطین به خاص حق تعیین آینده و ایجاد دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف عملاً حمایت کند.

12- دولت آمریکا باید فروش سالیانه صدها میلیارد دلار سلاح های مرگبار – و نه قشنگ – به مناطق بحرانی دنیا و به خاص منطقه غرب آسیا را متوقف ساخته و جایگزین اینکه مناطق بحرانی را به انبار باروت تبدیل کند، اجازه دهد این مبالغ هنگفت جهت توسعه کشورها و فقرزدایی جهانی بکار رود که تنها کسری از هزینه های خرید سلاح مشتریان آمریکا می تواند به برطرف گرسنگی و فقر مطلق، تأمین آب آشامیدنی سالم، مبارزه با بیماری و … در تمام دنیا بیانجامد.

13- دولت آمریکا باید از مخالفت با خواست 5 دهه جامعه بین المللی جهت ایجاد منطقه عاری از سلاح کشتار جمعی در خاورمیانه دست برداشته، رژیم اشغالگر و متجاوز صهیونیستی را وادار به خلع سلاح اتمی کرده و بزرگترین خطر واقعی جهت صلح و امنیت منطقه ای و جهانی یعنی قرار داشتن مخرب ترین سلاح ها در اختیار متجاوزترین و جنگ افروزترین رژیم در تاریخ معاصر را خاتمه دهد.

14- دولت آمریکا باید تکیه زیاد بر سلاح های هسته ای و دکترین ترساندن به استفاده از این سلاح های غیرانسانی برابر خطرات غیر هسته ای را که نقض صریح تعهدات آن کشور طبق ماده 6 معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای، رای مشورتی دیوان بین المللی دادگستری، بیانیه اجلاس بازبینی و تمدید معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای سال 1374 و قطعنامه شماره 984 شورای امنیت هست، متوقف کرده و به وظیفه اخلاقی، قانونی و امنیتی خود جهت خلع سلاح کامل هسته ای که خواسته اکثریت قریب به اتفاق اعضای ملل متحد و حتی وزرای خارجه سابق خود آمریکا و یقینا تمامی آحاد مردمان کره زمین هست، عمل کرده و به عنوان تنها کشوری که ننگ استفاده از سلاح هسته ای را در تاریخ به نام خود ثبت نموده هست، بشریت را از کابوس شوم هولوکاست جهانی هسته ای و امنیت موهومی که بر اساس نابودی قطعی متقابل بنا شده، رها کند.

15- دولت آمریکا باید به تمامی طرف های قراردادی خود و به جامعه بین المللی تعهد دهد که اصل وفای به عهد که مهمترین قاعده حقوق بین الملل و بنیان روابط متمدنانه بشری است را رعایت کرده و دکترین خطرناک استفاده ابزاری از حقوق بین الملل و شرکت های بین المللی تنها به عنوان «یکی از ابزارها در جعبه ابزار ایالات متحده» را به صورت رسمی و مهمتر از آن در عمل خاتمه دهد.

سیاست های پیشگفته دولت ایالات متحده نه تنها نمونه ای از دلایل بی اعتمادی مردم کشور عزیزمان ایران به دولت آمریکا است بلکه از علل مهم و بنیادین بی عدالتی، خشونت، تروریزم، جنگ و ناامنی در دنیا و به خاص در منطقه غرب آسیا هست. این سیاست ها جز هزینه سنگین مالی و جانی و انزوای جدی در افکار عمومی اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا حاصلی جهت مردم شریف و متمدن آمریکا نداشته و تنها سود آن به معدودی تولیدکنندگان سلاح های مرگبار رسیده هست. چنانچه دولت ایالات متحده این دلیری را داشته باشد که بخاطر امنیت و رفاه مردم خود و سایر ملل دنیا این سیاست ها را به صورت رسمی و در عمل کنار بگذارد، انزوای بین المللی آمریکا خاتمه یافته، تصویر جدیدی از آمریکا در کشور عزیزمان ایران و دنیا شکل گرفته و شرایط جهت حرکت یکسان به سوی امنیت، آرامش و توسعه فراگیر و پایدار مهیا می شود.

باید اذعان کنیم که متاسفانه چنین دورنمایی از عوض کردن واکنش‌ها ایالات متحده در شرایط کنونی واقع بینانه نیست. لذا جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در سطح جهانی همواره جهت ترویج فراگیری، چندجانبه گرایی، گفت وگو، احترام به حاکمیت قانون و خلع سلاح هسته ای از طریق ارائه ابتکارهایی همچون «گفت وگوی تمدنها» و «جهان علیه خشونت و افراطی گری» و همکاری فعال در تلاش های جهانی جهت دستیابی به خلع سلاح هسته ای و نظم بین الملل مبتنی بر قانون کوشیده است.

ایران همچنین راهکارهای عملی جهت حل سیاسی بحران های سوریه و یمن از روزهای آغازین این بحران ها ارائه کرده و در ابتکارهای جدی سیاسی همکاری فعال داشته است ولی متأسفانه ایالات متحده در همه این بحران ها از متجاوزین و تروریست ها حمایت کرده هست. همچنین به دنبال خروج آمریکا از برجام، ما تلاش صادقانه را با اعضای باقیمانده برجام جهت حفظ این دستاورد جهانی مهم دیپلماسی انجام داده ایم و هنوز در ادامه این مسیر هستیم.

در سطح ملی و در طول 4 دهه گذشته امنیت و ثبات خود را از توانایی های ذاتی داخلی و با اتکا به مردم بزرگ و دلاور کشور عزیزمان ایران و نه با اتکا به حمایت و یا وابستگی به دولت های خارجی تضمین کرده و به رغم همه فشارهای خارجی و کمترین هزینه تسلیحاتی در منطقه، کشور عزیزمان ایران هر روز قدرتمندتر، باثبات تر و پیشرفته تر شده است است.

در سطح منطقه ای بر خلاف آمریکا و سیاست خارجی آن، کشور عزیزمان ایران بر اساس قانون اساسی خود با هرگونه سلطه گری و سلطه پذیری مخالف است و براین باور است که دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده است و تلاش در این مسیر جهت هر قدرتی بیهوده هست. کشورهای منطقه باید جایگزین پذیرش سلطه خارجی و یا تلاش جهت سلطه بر همسایگان، به دنبال ایجاد منطقه ای نیرومند تر، پیشرفته تر و با ثبات تر باشند. ما در کشور عزیزمان ایران امنیت و پیشرفت خود را در امنیت و ثبات همسایگان و منطقه خود می بینیم. با همسایگانمان تاریخ مشترک، فرهنگ یکسان و چالش ها و وقت های جداناشدنی از یکدیگر داریم و تنها در پرتو امنیت و آرامش داخلی و بین المللی یکدیگر می توانیم طعم شیرین امنیت و آرامش توسعه را به مردمان خود بچشانیم. از دیگر کشورهای منطقه نیز انتظار داریم رویکرد مشابهی داشته و جایگزین دکترین تجربه شده است و شکست خورده «خرید و برونسپاری امنیت» به گفت وگو، درک مشترک، اعتمادسازی، تشریک مساعی و همکاری با همسایگان متمرکز شوند.

جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران عالی ترین راه جهت حل بحران های منطقه ای و دستیابی به منطقه نیرومند تر را تشکیل «مجمع گفت وگوی منطقه ای در خلیج فارس» می داند تا بر مبنای اصول یکسان همچون برابری حق حاکمیت ملی کشورها، پرهیز از ترساندن و توسل به زور، حل مسالمت آمیز مناقشات، احترام به تمامیت ارضی کشورها، خدشه ناپذیری مرزهای بین المللی، عدم مداخله در امور داخلی کشورها و احترام به حق تعیین آینده کشورها، کارها اعتمادساز جهت نزدیک کردن کشورهای منطقه را شروع کرده و با ایجاد درک یکسان اطراف تهدیدات و وقت های منطقه ای و جهانی به نشانه دستیابی به پیمان عدم تعرض و ایجاد سازوکارهای یکسان همکاری منطقه ای دست یابد. به جد باور داریم که منطقه ما – به عنوان واراثان غنی ترین تمدنی که دنیا به خود دیده است – باید با اقتدار مسایل خود را به دست خود و بدون دخالت و یا وابستگی به بیگانگان – که جز هزینه سنگین جهت عزت یکسان و توسعه آینده ما نتیجه ای ندارد – حل و فصل کرده و آینده بهتری را جهت فرزندان خود رقم بزنیم.

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | خارجی | سیاست | آمریکا | ایرانی | ایرانیان | قوانین بین المللی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog